برسی تاثیر لباس بر میزان اعتماد به نفس

تعداد بازدید: 731


برسی تاثیر لباس بر میزان اعتماد به نفس

گروه تولیدی پوشاک باغ سيب:

 

در این پژوهش میزان تاثیر لباس بر اعتماد به نفس کودکان در رده سنی پیش دبستانی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

روش انجام پژوهش به صورت تک آزمودنی (case study) و هدف از انجام آن اثبات این مهم بوده که لباس کاربردی فراتر از مد و مدگرایی دارد و این نیاز اصلی بشر در دنیای امروز بر روح و روان انسان ها و شخصیت آنها تاثیر گذار است.برای انجام پژوهش ابتدا اقدام به تهیه ی استوری بورد با استفاده از عناصر مورد علاقه کودکان شد و لباس های دوخته شده طی جهار مرحله یک ماهه روی نمونه های انتخابی آزمایش شده و با توجه به نمودار های بدست آمده از نتایج مراحل مختلف پژوهش میزان موفقیت قابل قبولی از این طرح پژوهشی حاصل شد که نشان دهنده ی تاثیر قطعی و مهم لباس بر میزان اعتماد به نفس کودکان مورد آزمایش بود.

 

کودکان سرمایه های ارزشمند و سازنده ی آینده ی جامعه ی ما هستند. آموزش و پرورش در دوره ی کودکی که زمان شکل گیری شخصیت و ایجاد عادات مختلف و پیشگیری از بروز مشکلات آینده فرد و جامعه را بنا می نهد و مسیر حرکت مملکت را مشخص می سازد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به مسایل و مشکلات کودکان باعث پیشرفت و ترقی جامعه می شود و غفلت در رفع مشکلات آنان خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد.

 

لباس و به طور کلی پوشاک از آغاز پیدایش بشر تا کنون یکی از سه نیاز اولیه بوده است و روز به روز با پیشرفت جوامع و تمدن ها نیاز پوشاک گسترش پیدا کرده و کاربردهای آن بیشتر و متنوع تر شده است.به طوری که در دنیای امروز کاربرد لباس دیگر فقط این نیست که بدن را بپوشاند و او را از سرما و گرما حفظ کند بلکه لباس و ظاهر افراد بر روح و روان و فکر و شخصیت افراد تاثیر گذار است. از این رو بر آن شدم تا یکی از کاربرد های اساسی آن را که تاثیر بر میزان اعتماد به نفس افراد است بررسی کنم.

 

عوامل متعدد و متضادی بر اعتماد به نفس افراد در موقعیت های مختلف تاثیر گذار هستند که در این پژوهش سعی شده به طور خاص فاکتور ظاهر و لباس بررسی شود. مهمترین و اصلی ترین نتیجه به دست آمده این است که لباس و پوشش افراد بشر کاربردی بسیار فراتر از آنچه امروز به آن توجه می شود دارد به طوری که مشاهده کردیم لباس می تواند بر ابعاد شخصیتی افراد از همان اوان کودکی تا بزرگسالی تاثیر بگذارد و یکی از مهمترین این تاثیرات تاثیر بر میزان اعتماد به نفس افراد می باشد که در این پژهش در رده ی سنی خاصی مورد برسی  و مطالعه قرار گرفت. ضمن اینکه علاوه بر اعتماد به نفس در گستره ی وسیع تری حتی عزت نفس افراد هم متاثر از عوامل مختلفی از جمله لباس و پوشش ظاهری است و از آنجا که بقای هر جامعه و پیشرفت آن در گرو تربیت افرادی است که در ابتدا خویشتن خویش را باور دارند توجه و رسیدگی به عوامل موثر بر این باور بسیار حایز اهمیت می باشد.

 
می توانید این مقالات را نیز مشاهده کنید