مکیدن انگشت در کودکان

تعداد بازدید: 747


مکیدن انگشت در کودکان

مکیدن انگشت در کودکان

همچنان که کودکان بزرگتر میشوند،پذیرفتن بعضی از عادتهایشان سخت تر میشود.به خصوص مکیدن انگشت

هر چند انجام این کار توسط یک کودک پیش دبستانی قابل تحمل است،ولی والدین معتقدند که برای بچه بزرگ تر این کار ناشایست است.

احتمالا کودک 6 ساله ای که انگشت خود را می مکد،نسبت به گذشته این کار را به دفعات کمتری انجام میدهد.کمتر انگشت مکیدن تا حدودی دلیل این است که او در حال حاضر با فعالیتهای مدرسه و دوستانش سرگرم است.

اکثر کودکان در این سن پنهانی و یا وقتی در کنار اعضای خانواده هستند انگشت می مکند. حتی اگر انگشت مکیدن کودک در این سن کمتر شده باشد باز هم والدین ترجیح میدهند فرزندشان به کلی این عادت را ترک کند. حتی ممکن است گاهی والدین به دلیل این کار فرزندشان با او مشاجره کنند که در آخر به برخوردهای خشن و جنگ قدرت ختم می شود.برخی از والدین برای مدت زمانی از موضع عقب نشینی می کنند و برخی دیگر دست از عصبانیت می کشند و دنبال راه حل می گردند

دلایل مکیدن انگشت توسط کودکان :

دلایل بسیاری وجود دارد که یک کودک 6 یا 7 ساله ( یا حتی بزرگ تر ) انگشت خود را میمکد.

شاید این یک عادت قدیمی باشد که او فشاری را برای متوقف کردن آن تجربه نکرده است.

شاید از لحاظ عاطفی آمادگی ترک این عادت را ندارد.

شاید شب هنگام انگشتش را می مکد تا به خودش کمک کند که بخوابد.اگر او در مدرسه احساس عدم امنیت می کند شاید از طریق انگشت مکیدن به آرامش می رسد یا شاید زمانی که با موقعیتهای خاص خانوادگی مانند رقابت خواهر و برادری،طلاق یا تنش دائمی و ... روبرو میشود و نمی تواند خودش را کنترل کند ، این کار را انجام می دهد.

گاهی یک کودک 6 یا 7 ساله در واکنش به آزارها و فشار همسالان خود،انگشت مکیدن را کنار می گذارد،(( اوه تو هنوز انگشت می مکی. این کار بچه هاست!!!))

با این وجود ممکن است که کودکی که عادت به مکیدن انگشت در او شدید است به همه این اظهارات منفی یا توجه افراد دیگری که او را نگاه میکنند واکنشی نشان ندهد.

چگونه میتوانم به فرزندم کمک کنم؟

برای آنکه به فرزندتان کمک کنید این عادت کنار بگذارد،ابتدا درباره این موضوع با او صحبت کنید. زمانی را انتخاب کنید که هر دو آرامش دارید و احساسات و نظرات خود را در این مورد با او بگویید.میل به انگشت مکیدن را قبول کنید اما همچنان به او بگویید چقدر دلتان می خواهد این کار را ترک کند.

میتوانید در مورد پیشنهاداتش از او سوال کنید

چطور می تونیم به تو کمک کنیم؟ یادتان باشد اگر انگشت مکیدن فرزندتان یک مساله است ممکن است از نظر او چنین نباشد.

میتوانید پیشنهاد کنید فرزندتان باندی دور انگشتش ببندد تا به او یادآوری کند که نباید این کار را بکند ،یا علامتی را بین خودتان انتخاب کنید که وقتی او انگشت خود را دردهان میگذارد با ملایمت به او علامت دهید.این کارها بسیار موثرتر از آن است که ناگهان دستش را بکشیدیا با عصبانیت بگویید "" دستت را از دهانت بیرون بیاور"

سعی کنید توجه او را به فعالیتهایی جلب کنید که به کمک دست انجام میشود مانند بازی با گل رس،کمک در آشپزخانه

اگر احساس کردید کودکتان نحت فشار روحی بیش از حدی قرار داردبهتر است از سرعت تلاشهایتان مقداری بکاهید. مرتب به او بگویید که " تو واقعا خیلی تلاش می کنی و من به تو افتخار می کنم"

برای او جدول ستاره درست کنید.برخی انگشت کودک خود را به یک ماده بدمزه آغشته میکنند و یا بسیاری راههای پیشنهادی افراد دیگر  ولی یادتان باشد بدون هماهنگی و اجازه فرزندتان هیچ روشی را امتحان نکنید.فضای احترام آمیزی در خانه برقرار کنید و هرگز کودک را به خاطر انجام چنین کاری تحقیر نکنید و یا اجازه ندهید دیگران اورا مسخره کنند.

تعجب نکنید اگر گامهای رو به جلو با قدمهای رو به عقب همراه باشد!!

برای او دست از مکیدن انگشت برداشتن کار ساده این نیست به خصوص اگر ابتکار عمل از شما باشد نه او.

منبع: باکودک
می توانید این مقالات را نیز مشاهده کنید